Ćwiczenia służb ratunkowych w Lesznie- nasz operator drona miał przyjemność brać udział w ćwiczeniach.

Samochód, który wtargnął na płytę lotniska przeciął drogę samolotu, który holował szybowiec. Kiedy piloci zauważyli auto, próbowali przerwać start, ale i tak nie uniknęli wypadku.

Ranny był pilot szybowca. Pomocy medycznej potrzebował również pilot samolotu, którego z maszyny wyciągnęli strażacy. Doszło również do wycieku paliwa i pojawił się ogień, który został ugaszony.

Kierowca, który spowodował wypadek uciekł, w związku z tym rozpoczęto jego poszukiwania. Działania pościgowe prowadziła policja, która kierowcę zatrzymała.

Jednocześnie nad lotniskiem trwały ćwiczenia skoczków spadochronowych. Po wyskoku nie było wiadomo gdzie wylądował jeden z nich. Rejon poszukiwań określono na około 3,5 km na wschód od lotniska. Skoczka poszukiwano z użyciem dronów, którymi dysponują Straż Miejska i Ochotnicza Straż Pożarna Miasta Leszna. Okazało się, że skoczek wylądował w okolicy ogródków działkowych przy ul. Kosmonautów. Miał złamaną nogę, miejsce lądowania zlokalizował operator drona.

Na szczęście to wszystko o czym piszemy było ćwiczeniami, które zorganizowała spółka Lotnisko Leszno.

- W ramach programu ochrony lotniska jesteśmy zobowiązani raz w roku przeprowadzić takie działania - przekazał nam Michał Graczyk ze spółki Lotnisko Leszno.

W ćwiczeniach uczestniczyły dwa zastępy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, ratownicy medyczni, policjanci i strażnicy miejscy. Zaangażowani byli również strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej Miasta Leszna, którzy wystąpili w roli pozorantów.

Po zakończeniu działań zorganizowano szkolenie dla służb ratowniczych, by przybliżyć im tematy związane z wypadkami lotniczymi, pokazać m.in. jak wyglądają możliwości poruszania się po płycie lotniska i drogi ewakuacyjne. Był także prezentowany sprzęt lotniczy.

tekst: Leszno24.pl

(jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek)